Як запобігти виникненню неврозів у дитини
Для гармонійного розвитку дитини та її психічного здоров"я батькам насамперед потрібно розуміти найголовніше: причиною нервових розладів дітей є помилки у їх вихованні (нестача любові, турботи, несподіваність у вихованні, сімейні конфлікти тощо), а не вікові особливості дитячої психіки. Тож батьки повинні керуватися у вихованні потребами дітей.
- Любіть свою дитину .Будьте уважними і чутливими до неї, до її проблем. Старайтеся присвятити дитині хоча б годину на добу, даруйте їй один з вихідних. Проведіть цей день разом - сходіть у парк на атракціони, в зоопарк, просто виїдьте із сім"єю на природу тощо.
- Розв"яжіть свої власні проблеми і проблеми стосунків у сім"ї.
- Навчіться керувати своєю поведінкою, щоб уникати конфліктів у сім"ї. Якщо відчуваєте, що вже перебуває на межі зриву і конфлікт неминучий (і все це відбувається досить часто), то зверніться до спеціаліста, який допоможе розібратися у сімейних проблемах.
- Не повторюйте поширеної помилки батьків, які ретельно приховуючи від дитини сімейні чвари і роблячи вигляд, що все добре, вважають, що вона нічого не помітить.
- Не переносьте міжособистісні конфлікти на взаємини з дитиною.
- Не допускайте авторитарного стилю спілкування, самоствердження за рахунок дитини, обмеження способу її включення у життя сім"ї, гіперопіки і навпаки - гіперпротекції (недостатності опіки і контролю), емоційного відчуження, неприйняття дитини, нав"язування гіперсоціального типу поведінки, егоцентричного типу виховання.
- Зміцнюйте афективний компонент стосунків у сім"ї та надавайте емоційну допомогу дітям, оскільки емоційна незадоволеність, "поганий настрій" блокують ініціативу дитини.
- Визнавайте недоліки у виховній взаємодії з дитиною, прагніть перебудувати свої стосунки з дитиною з урахуванням її вікових психоемоційних та неврологічних особливостей та дотримуйтеся гнучкості й безпосередності спілкування з нею.
- Будьте з дитиною друзями! І це - найголовніше, що потрібно запам"ятати батькам для того, щоб дитина виросла гармонійною особистістю, здоровою фізично і душевно.